אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא אלימות בעלת פנים רבות, החל באלימות מילולית, נפשית ופיזית. אלימות במשפחה הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה.
אלימות במשפחה הינה בעיה חמורה ביותר אשר מתחילה לעיתים בקללה או דחיפה ויכולה להסתיים גם במוות.
אלימות במשפחה ופלילים בפסיקות שנפסקו בשנים האחרונות, התייחסו בתי המשפט אל אלימות מילולית באותה חומרה בה התייחסו אל אלימות פיזית. אלימות מילולית הפכה לאחד הקריטריונים המצדיקים מתן צו הרחקה או צו הגנה.
הבעיה העיקרית בנושא אלימות מילולית היא שבניגוד לאלימות פיזית בה סימני האלימות נראים לעין, ההוכחה בדבר קיום אלימות מילולית קשה הרבה יותר. רוב אירועי האלימות המילולית מתרחשים כשרק בני הזוג עצמם עדים להם, ולפיכך ההוכחה שלהם במקרים רבים היא בגדר מילה כנגד מילה.
חשוב לזכור כי תחילתה של האלימות לעיתים נראית דבר לא רציני, ועל כן הרבה נשים בוחרות שלא להתלונן, ולמעשה לא לעשות את הצעד הראשון, בבחינת “זה יעבור”, “הכל יסתדר”. בכך, למעשה, אותן נשים מנציחות את האלימות, והמציאות המצערת מלמדת, כי המצב רק הולך ומחמיר.
לכן, חשוב לזהות אלימות עוד בתחילת הדרך, ולנקוט צעדים לשם מניעת אלימות עוד לפני שהיא מתפתחת למימדי ענק הרסניים ואף לעיתים קטלניים ממש.
אם קיים חשש לאלימות מכל סוג שהוא, אם בן הזוג קנאי בצורה קיצונית, אם הוא מאיים, מקלל, מגדף ומטריד, זה הזמן לעשות את הצעד הראשון, ולפנות לגורמים המקצועיים, למשטרה ולערכאות השיפוטיות שיסייעו בעצירת האלימות.
אם בן הזוג נתקף פרץ אלימות העצה הטובה ביותר היא לא להשיב לו מלחמה שערה אלא להתרחק ולנתק קשר, עד יעבור זעם. אם המצב לא מאפשר הינתקות כדאי לרכך אותו בדברי נועם כדי לנטרל את זעמו. אם גם זה לא ניתן, כדאי פשוט להזעיק משטרה.
אם המצב אקוטי טבעי כמובן שתנקטו בפעולות שונות לשם הגנה עצמית. זכותכם גם להפעיל כוח אבל באופן סביר ומידתי. לא שולפים מייד אקדח ויורים בגלל איומים וצעקות, כשידוע לכם שלצד השני אין נשק. אם נשקפת סכנה מוחשית ומיידית לחיים – נקטו בכל דרך העולה בידכם. כשהמריבה תפוג בדרך כלשהי, זה הזמן לנקוט בצעדים נוספים כגון, בקשה להרחיק את בן הזוג האלים או אף לעוצרו ופנייה מיידית אל עורך דין.
אלימות בין בני זוג יכולה לבוא לידי ביטוי בסוגים שונים של אלימות. החל מאלימות מילולית, נפשית וכלה באלימות פיזית. במקרים רבים קיים מעגל של אלימות- כזה שמתחיל מויכוחים שהולכים ומתפתחים להתפרצות ולאחר מכן מגיע שלב של פיוס והתנצלות וחוזרים לתקופה שלווה ורגועה, עד להתפרצות הזעם הבאה.
לעיתים זה נראה טבעי, שהרי “כל הזוגות רבים”, אולם יש לשים לב שזהו לא מעגל קסמים שחוזר על עצמו בכל תקופה מסוימת ואף מחריף ככל שעובר הזמן. במקרים כאלה יש לזהות את הסימנים המוקדמים ולמנוע הידרדרות של המצב.
זאת ועוד, ניתן לזהות מאפיינים של בן הזוג האלים בכל גיל ומכל שכבה חברתית או רמת השכלה.
ממחקרים שפורסמו עולה כי לבני אלימים תכונות כגון: אימפולסיביות, התקפי זעם, קנאה קיצונית, שינויים במצבי הרוח, רכושניות ותלות מוגזמת בבן הזוג.
סעדים:
בפני בן זוג החשוף לאלימות עומדים מספר סעדים משפטיים (סעדים זמניים). בין הסעדים המשפטים העומדים בפני בן הזוג החשוף לאלימות עומדים סעדים לפי חוק למניעת אלימות במשפחה, לפי תקנות למניעת אלימות במשפחה ולפי חוק מניעת הטרדה מאיימת.
חוק למניעת אלימות במשפחה מקנה לבית משפט סמכות לתת צו הגנה במקרים של אלימות בתוך המשפחה או ביצוע עבירות מין בקרב המשפחה.
הסמכות העניינית למתן צו הגנה מסורה על פי חוק הן לבית משפט לענייני משפחה והן לבית הדין הרבני (לגבי יהודים אזרחי המדינה ותושביה).
הסמכות המקומית למתן צו הגנה מסורה לבית משפט שבאיזור שיפוטו מצוי מקום המגורים הקבוע של המוגן.
אלימות נפשית היא בדרך כלל תוצאה של אלימות פיזית או אלימות מילולית. לעתים היא אינה עולה כדי אלה. יש לה סימנים אחרים:
חוסר רגישות ואי מתן תשומת לב לצרכים חומריים ורגשיים חוסר הערכה למאמצים ולהישגים אישיים ערעור האמון ותחושת הערך העצמי נטישות ללא סיבה מתקבלת על הדעת שתיקות מתמשכות חדירת לפרטיות חיטוט בחפצים אישיים התפרצויות כעס והאשמות שווא יחס של זלזול קינאה קיצונית המתבססת על דמיונות .

Comments are closed.