ילד ללא גלגלי עיניים

בימים אלו הוגשה על ידי משרדנו לביהמ”ש המחוזי בירושלים תביעת רשלנות רפואית שעניינה לידת ילד ללא גלגלי עיניים. המום הקשה לא זוהה במהלך מעקב ההריון והוא התגלה להורים לראשונה עם הלידה (שנת 00′). היולדת הייתה במעקב הריון רצוף במסגרת קופ”ח כללית. בדיקת החלבון העוברי שביצעה היולדת הצביעה על תוצאה החורגת מהנורמה. היולדת, אישה אתיופית מקרית גת,  ביצעה את כל בדיקות האולטראסאונד אליהן הופנתה אלא שלא הובא לידיעתה כי “סקירת המערכות” שנערכת במסגרת קופת החולים הינה מוגבלת ביותר ויש אפשרות לפנות לסקירה פרטית נרחבת יותר, דבר שבודאי מומלץ  בנוכחות תוצאה  חריגה של בדיקת החלבון העוברי.

גינקולוג בכיר מביה”ח רמב”ם קבע בחוות דעתו (שצורפה לתביעה) כי נוהל תקין חייב להפנות את היולדת לסקירה מורחבת תוך הסבר אודות חשיבות הבדיקה וההשלכות שעשויות להיות לממצאים המחשידים שנמצאו אצלה. עוד הוא קבע כי סקירה מורחבת הייתה מביאה בקלות רבה לגילוי החסר בגלגלי העיניים ואז היה ניתן להציג בפני בני הזוג את הנתונים על מנת שיקבלו החלטה לגבי המשך ההריון.

כיום הילד בן 10, עם השנים התברר כי הוא סובל לא רק  מעיוורון מוחלט אלא גם מעיכוב התפתחותי חמור. הילד למד במוסד “אלי”ע” ארגון למען ילדים עיוורים שבבאר שבע ועתה לומד במוסד “קרן אור” בירושלים.  התביעה הוגשה כנגד הגורמים שעקבו אחר ההריון: שירותי בריאות כללית ומכון מור והרופאים המעורבים מטעמם. עו”ד יורם מזוז מבאר שבע המייצג את התובעים מסר כי רשלנות שירותי בריאות כללית חרצה את גורלו של הילד ומשפחתו לחיי סבל ואומללות. הוא הוסיף בצער כי אין לו ספק כי אי מסירת המידע הרלבנטי ליולדת נבע בין היתר בשל מוצאה האתיופי ויש להצר על כך.

Comments are closed.